Psychoterapia indywidualna
Psychoterapia to forma leczenia oparta na relacji pacjenta z terapeutą. Czasem przeżywamy stany, z którymi trudno nam sobie poradzić, a kontakty z bliskimi osobami nie pozwalają w pełni zrozumieć i rozwiązać pojawiających się problemów. Tak dzieje się w przypadku kryzysów życiowych, objawów depresyjnych czy lękowych, poczucia osamotnienia czy rozstania, zaburzeń jedzenia, trudności w relacjach, zaburzeń osobowości czy szeroko rozumianych trudności emocjonalnych. Jako psychoterapeutka staram się towarzyszyć moim pacjentom w patrzeniu na rzeczywistość w inny, nieznany dotąd sposób, co z kolei może pomóc rozwiązać pojawiające się problemy i przez to znacząco poprawiać jakość życia. Podstawową formą pomocy, którą stosuję jest rozmowa terapeutyczna, w czasie której poprzez pytania, stwierdzenia czy interpretacje pomagam pacjentowi uświadomić sobie okoliczności życiowe mogące mieć wpływ na powstanie i utrzymywanie się objawów czy destrukcyjnego sposobu funkcjonowania. Przy mojej pomocy i wsparciu pacjent rozpoznaje swoje potrzeby, uczucia, myśli i przekonania, dzięki czemu ma okazję lepiej rozumieć samego siebie oraz relacje z ludźmi. Taka wiedza pomaga w kierowaniu życiem w zdrowy, niedestrukcyjny sposób, a w konsekwencji również w uporaniu się ze zgłaszanymi problemami. To wszystko przyczynia się do ograniczenia lub wyeliminowania objawów oraz problemów w relacjach. Czas trwania procesu terapeutycznego jest uzależniony od wstępnej diagnozy i potrzeb danego pacjenta, a decyzję o jego zakończeniu podejmujemy wspólnie z pacjentem. Sesje odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu o ustalonej, stałej porze.
Terapia rodzinna
Jest rozmową rodziny z terapeutą o problemach, które się w niej pojawiły. Mogą to być kłopoty we wzajemnych relacjach, choroba, problemy wychowawcze czy inne trudne wydarzenia, które mają wpływ na to, jak członkowie rodziny funkcjonują ze sobą i jak się ze sobą czują. Celem rozmowy terapeutycznej jest zrozumienie, co dzieje się w rodzinie i znalezienie satysfakcjonującego sposobu rozwiązania problemów. W terapii uczestniczy cała rodzina, ponieważ ważna jest perspektywa każdego z członków.
Terapia małżeństw oraz par
Kryzys w związku jest najczęściej spowodowany konfliktami, trudnościami w komunikacji, poczuciem braku akceptacji i bezpieczeństwa czy wydarzeniami wynikającymi z etapu życia, np. podjęciem pracy, narodzinami dziecka, opuszczeniem domu przez dorosłe dzieci, itp. Czasem przyczyną jest zdrada, choroba, śmierć czy wypadek. Partnerzy mogą również czuć, że się od siebie oddalili. Coraz trudniej jest realizować wspólne cele. Podczas terapii pary poszukujemy mechanizmów przeżywanych trudności oraz udziału każdego z partnerów w ich powstawaniu. Zastanawiamy się nad sposobami wyjścia z kryzysu, nad tym co warto zmienić, aby związek był bardziej satysfakcjonujący. Moją rolą jest bezstronna pomoc i zrozumienie obojga partnerów.
Pomoc psychologiczna
To krótkoterminowa forma pracy, która dotyczy określonego problemu emocjonalnego czy życiowego, np. podjęcia ważnej decyzji czy poradzenia sobie z aktualnym kryzysem. Często przybiera formę przekazania informacji lub psychoedukacji. Obejmuje kilka spotkań, w których koncentruję się wraz z pacjentem na bieżącym problemie.