Mity rodzinne
Mity rodzinne to przekonania wyznawane przez wszystkie osoby w rodzinie na temat siebie nawzajem i rodziny jako całości. Mity przypisują członkom rodziny role, właściwości czy cechy, które ujawniają oni w relacjach z innymi ludźmi. Możemy porównać mity do nowych szat cesarza – fałszują realne funkcjonowanie rodziny czy jej członków, ale przez wszystkich w rodzinie są przyjmowane jako prawda nie do podważenia. Dlatego mit jest strzeżony jako rodzinne tabu i gdyby ktoś chciał go poddać w wątpliwość, grożą mu sankcje za nielojalność i naruszenie zasad. Mity są potrzebne m.in. po to aby scalać rodzinę, podtrzymać jej równowagę i aby świat zewnętrzny nie miał zbyt jasnego obrazu rodziny. Stierlin wyróżnił 3 typy mitów rodzinnych :
– Mity harmonii i szczęścia – przedstawiają idealny obraz przeszłości i teraźniejszości rodziny, pozostający w opozycji do realnych napięć i konfliktów,
– Mity przebaczenia i pokuty – polegają na obciążeniu jakiegoś człowieka lub części rodziny odpowiedzialnością za jej niepowodzenia oraz na nieświadomym oczekiwaniu odpokutowania przewinień.
– Mity wybawienia – polegają na przekonaniu, że pewne osoby z rodziny albo spoza niej mają magiczną moc odmienienia rodzinnego losu, co zwalnia jej członków z podejmowania wysiłków na rzecz poprawy sytuacji.
Podczas spotkań terapeutycznych wspólnie z psychoterapeutą odkrywamy i przepracowujemy perspektywę mitów rodzinnych, które mają często nieświadome znaczenie dla naszego funkcjonowania.
Psychoterapeuta Kielce
Za : “Wprowadzenie do systemowego rozumienia rodziny” pod red. Bogdana de Barbaro